Drodzy Pasażerowie, oto kilka porad, które zapewnią Wam spokojny i punktualny lot.

1. Przed wyruszeniem z domu:

  • Zorientuj się co do wymaganych przez kraje docelowe dokumentów osobistych (tj. paszport, wiza, itp.). W przypadku braku odpowiednich dokumentów podczas odprawy biletowej, linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do odmówienia przewozu i zrzekają się z jakiejkolwiek odpowiedzialności za powstałe z tego powodu szkody.

  • Poznaj szczegóły dotyczące tego przelotu tzn. numer lotu, godzinę odlotu i lotnisko/ terminal.

  • Uzyskaj informacje na temat dozwolonej ilości bagażu. Sumowanie niewykorzystanych limitów bagażowych jest niedozwolone.

  • Dowiedz się o przedmiotach, których nie wolno przewozić. Przed podróżą raz jeszcze upewnij się, że wszystkie ostre przedmioty, takie jak nożyczki, sztućce czy scyzoryki, są bezpiecznie schowane w bagażu rejestrowanym.

2. Na lotnisku:

  • Przyjedź z odpowiednim wyprzedzeniem dokładnie znając godziny odprawy swojego lotu. W przypadku niepojawienia się pasażera na czas linie lotnicze zastrzegają sobie prawo do nieprzyjęcia osoby na pokład samolotu oraz anulowania rezerwacji bez prawa do zwrotu pieniędzy.

  • Jeszcze raz upewnij się, że dostosowałeś wymiary swojego bagażu do dozwolonego limitu. Najlepiej zabierac ze soba minimalną ilość bagażu podręcznego. Ze względów bezpieczeństwa i dla wygody wszystkich pasażerów bagaż podręczny musi mieścić się pod siedzeniem lub w lukach bagażowych nad siedzeniami.

  • Odprawa celno-paszportowa rozpoczyna się z reguły na 30 minut przed odlotem. Podczas odprawy należy okazać kartę pokładową i paszport/dokument ze zdjęciem.

3. Odprawa biletowo-bagażowa w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów:

  • Jeżeli będziesz podrużował Polskimi Liniami Lotniczymi LOT powinieneś przybyc do portu lotniczego, nie później niż o godzinie wskazanej przez przewoźnika, co najmniej 1 godzinę przed odlotem w celu dokonania odprawy.

  • Jeżeli jesteś pasażerem tanich lini lotniczych (Ryanair, Norwegian) wymagane jest byś stawił się przy stanowiskach odprawy 2 godziny przed planowanym czasem odlotu samolotu. Odprawa tanich lini lotniczych zamykana zostaje 40 minut przed planowanym czasem odlotu samolotu. W przypadku spóźnienia się do odprawy check-in, nie otrzymasz karty wstępu na pokład samolotu, nie posiadając tym samym możliwości odbycia danego rejsu.

  • Pasażerowie linii Ryanair , którzy spóźnią się na odprawę biletowo–bagażową (check-in), ale pojawią się przed odlotem samolotu przy stanowisku odpraw, mogą przebukować swój bilet na inny termin za opłatą 275 pln.

4. Dokumenty:

  • Jeżeli nie posiadasz ważnej wizy i innych dokumentów podróżnych (paszport, świadectwa szczepień, itp.) wymaganych w krajach, które masz zamiar odwiedzić, ponosisz ryzyko otrzymania odmowy przekroczenia granicy państwowej od władz kontroli granicznej.

  • Pasażerowie mogą przekraczać granicę Państwa na podstawie dowodu osobistego, na rejsach do krajów Unii Europejskiej (jak Wielka Brytania, czy Irlandia) oraz w krajach będących członkami Europejskiej Strefy Ekonomicznej (EEA), jak Norwegia. Istotne aby dokument był ważny, dane na nim umieszczone były poprawne, a zdjęcie w miarę aktualne. Należy jednak pamiętać o obowiązujących obecnie nowych dowodach osobistych, gdyż tylko takie będą honorowane.

  • Wskazane jest by zabrać ze sobą wydruk potwierdzający rezerwację, który mogą Państwo samodzielnie wydrukować w domu zaraz po dokonaniu zakupu. Zawarty jest w nim numer rezerwacji potrzebny przy odprawie biletowo-bagażowej, jak również informacje o numerze lotu, godzinach odlotu i przylotu do lotniska docelowego.

5. Bagaż - limity bagażu bezpłatnego:

a) Polskie Linie Lotnicze - (http://www.lot.com)

Rejsy krajowe:

KLASA EKONOMICZNA

KLASA BIZNES

Bagaż rejestrowany:

20 kg

brak

Bagaż podręczny:

1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm i wadze do 6 kg oraz laptop

brak

Rejsy do/z Europy i na/z Bliski Wschód:

KLASA EKONOMICZNA

KLASA BIZNES

Bagaż rejestrowany:

20 kg

30 kg

Bagaż podręczny:

1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm i wadze do 6 kg oraz laptop

1 sztuka bagażu podręcznego o łącznych wymiarach nieprzekraczających 115 cm, albo torba ubraniowa o szerokości 20 cm, dodatkowo teczka o wymiarach 45×35x23 cm albo oraz laptop. Łączna waga nie może przekraczać 9 kg.

Rejsy do/z USA i Kanady:

KLASA EKONOMICZNA

KLASA BIZNES

Bagaż rejestrowany:

2 sztuki, z tym, że wymiar jednej sztuki nie może przekraczać 158 cm, a drugiej przekraczać 140 cm. Jedna sztuka nie może ważyć więcej niż 23 kg.

2 sztuki, z tym, że wymiar jednej sztuki nie może przekraczać 158 cm. Jedna sztuka nie może ważyć więcej niż 32 kg.

Bagaż podręczny:

1 sztuka o wymiarze nieprzekraczającym 100 cm i wadze do 6 kg

1 sztuka o wymiarze nieprzekraczającym 100 cm i wadze do 9 kg.

b) Linie lotnicze RYANAIR – (http://www.ryanair.com/)

Bagaż rejestrowany: 15 kg na pasażera (przewoźnik nie zezwala na łączenie bagażu w ramach jednej rezerwacji, ani na przewożenie bagażu innego pasażera, który osobiście nie udaje się w podróż).

Bagaż podręczny: 10 kg na pasażera, o łącznych wymiarach nieprzekraczających 55 cm x 40 cm x 20 cm.

Koszt 1 torby bagażu rejestrowanego opłacanego przez Internet to 35 pln, a opłacanego na lotnisku – 70 pln. Za każdy dodatkowy kilogram (nadbagaż) powyżej 15 kg na pasażera, obowiązuje opłata w wysokości 53 pln/kg.

Pasażerowie powinni pamiętać, że na jednego pasażera przysługuje tylko i wyłącznie 15 kg bagażu rejestrowanego, zakupienie dodatkowej torby 15 kilowej to dwukrotnny koszt torby (70 pln x 2 = 140 pln) plus koszt nadbagażu 53 pln x ilość kilogramów nadbagażu (53 pln x 15 kg = 795 pln).

Pasażer może przewieść bagaż nietypowy jak sprzęt sportowy, czy instrumenty muzyczne. Przewóz takiego bagażu jest odpłatny: sprzęt sportowy opłacany przez Internet to koszt ok. 120 pln (http://www.ryanair.com/), opłacany na lotnisku czy przez Telefoniczne Centrum Obsługi – ok. 147 pln. Duże instrumenty muzyczne opłacane przez Internet to koszt ok.  120 pln (http://www.ryanair.com/), opłacane na lotnisku czy przez Telefoniczne Centrum Obsługi – ok. 147 pln. Mniejsze instrumenty jak: gitara, wiolonczela, skrzypce, altówka, można przewozić w kabinie po zarezerwowaniu i opłaceniu dodatkowego miejsca w samolocie.

c) Linie lotnicze NORWEGIAN - (http://www.norwegian.no/)

Bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu podręcznego o wadze nieprzekraczającej piętnastu (15) kg i o wymiarach nie większych niż 55×40x20cm.

Bagaż rejestrowany: Waga nieprzekraczającej 40 kg (dwie walizki po 20 kg każda). Opłata za każdą walizkę to ok. 20 PLN od sztuki płatne przy wykupieniu biletu (http://www.norwegian.no/) lub ok. 41 PLN od każdej walizki, jeśli płacisz na lotnisku. Za każdy kilogram nadbagażu będzie pobierana opłata na lotnisku ok. 25 PLN.

Sprzęt sportowy o dużych gabarytach taki jak deski surfingowe czy rowery stanowią bagaż wielkogabarytowy, który jest przewożony tylko za dodatkową opłatą. Pasażer musi poinformować przewoźnika o potrzebie przewozu roweru, wielkogabarytowego instrumentu muzycznego czy deski surfingowej celem rezerwacji potrzebnego miejsca nie później niż na 48 godzin przed wylotem.

W tej sprawie należy dzwonić na terenie Norwegii pod numer 815 21 815 ( wew. 2) lub pod +47 21 49 00 15 ( wew. 2) przy wykonywaniu rozmowy spoza Norwegii. Pasażerowie przewożący rowery na pokładzie samolotu muszą dokonać formalności związanych z odprawą pasażerską nie później niż na 1 godzinę przed odlotem samolotu. Z przewozu wyłączony jest sprzęt windsurfingowy.

d) Bagaż dla niemowląt i dzieci do lat dwóch:

Dla niemowląt i dzieci do lat dwóch można zabrać ze sobą torbę z rzeczami na podróż o wadze nieprzekraczającej 5 kg, w ten limit wliczane jest fotelik samochodowy, wózek głęboki lub spacerówka. Przewożąc niemowlaka lub dziecko do lat dwóch Pasażer nie jest uprawniony do zabrania kolejnej sztuki bagażu podręcznego na pokład samolotu.

Wózki dziecięce, dziecięce foteliki samochodowe, rowery, sprzęt do gry w golfa, narty, wędki i inny sprzęt sportowy jak również obrazy i inne delikatne przedmioty są przedmiotami, które nie nadają się do przewozu lotniczego. Jednak, gdy przewóz powyższych przedmiotów jest konieczny przypominamy, iż wyżej wymienione delikatne przedmioty muszą być dobrze opakowane tak, by nie zostały uszkodzone podczas przewozu.

5. Limity bezcłowe:

W ruchu międzynarodowym pasażerom przysługuje prawo przywiezienia do Polski bez opłat celnych z zachowaniem następujących norm nie więcej niż:

  • 1 litra wyrobów spirytusowych, 2 litrów wina, 5 litrów piwa, 200 papierosów lub 50 cygar lub 250 g tytoniu/tabaki, perfum nie więcej niż 50 ml oraz wód toaletowych nie więcej niż 250 ml.

  • Oprócz w/w towarów, podróżny może przywieźć w bagażu osobistym inne towary, o łącznej wartości nieprzekraczającej równowartości 175 €, a podróżny poniżej 15 roku życia o łącznej wartości nie więcej niż 90 €.

  • Podróżny może skorzystać ze zwolnienia od ceł towarów, o których mowa wyżej w ramach ustanowionych norm ilościowych nie częściej niż 1 raz w miesiącu.

6. Salon Executive Lounge:

Salon znajduje się w strefie odlotowej. Otwarty jest do Państwa dyspozycji - 60 minut przed każdym odlotem zagranicznym. Wszyscy pozostali pasażerowie po uiszczeniu opłaty 70 PLN bezpośrednio przed wejściem do Salonu Executive Lounge.

7. Bezpieczeństwo pasażera:

  • Zwracaj uwagę na znaki zakazu lub ograniczenia postoju, szczególnie w pobliżu Terminala.

  • Strzerz swoich dokumentów podróży przed zagubieniem.

  • Jeżeli zauważysz pozostawionego bez opieki bagaż, paczkę, reklamówkę, torbę natychmiast poinformuj służby ochrony (umundurowane) lub personel Portu Lotniczego.

  • W przypadku wystąpienia zagrożenia stosuj się do poleceń wydawanych przez osoby umundurowane lub personel Portu Lotniczego.

8. Przedmioty niedopuszczone do przewozu.

Pasażer zobowiązany jest usunąć z bagażu podręcznego oraz z rzeczy osobistych przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej. Należy uważnie zapoznać się z informacjami bezpieczeństwa na bilecie lotniczym i tablicach informacyjnych. W czasie kontroli bezpieczeństwa przed odprawą biletowo-bagażową pasażer powinien umieścić w bagażu rejestrowanym przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej. Przedmioty niedopuszczone do przewozu w kabinie pasażerskiej nie będą przyjmowane do depozytu; pasażerowie są zobowiązani do ich usunięcia przed kontrolą bezpieczeństwa w gejcie.

Od 6 listopada 2006 roku: w bagażu podręcznym można przewozić jedynie małą ilość substancji płynnych. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą maksymalnie 1 litr płynu, kremu lub żelu. Każde opakowanie, w którym znajdują się powyższe substancje nie powinno przekraczać objętości 100 ml i dodatkowo powinno być zapakowane w przezroczysty zamykany woreczek plastikowy, który należy okazać na wezwanie odpowiednich uprawnionych służb. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej www.baa.co.uk.

Pasażerowie zobowiązani są do przekazania personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa wszystkich przewożonych płynów, wyjąć z bagażu notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu. Urządzenia elektroniczne muszą mieć naładowane baterie tak, aby można było włączyć je podczas kontroli.

BAGAŻ ODPRAWIANY – NIEDOPUSZCZALNE SĄ:

  • materiały wybuchowe: w tym detonatory, bezpieczniki, miny i granaty;

  • gazy: propan, butan;

  • palne ciecze: tj. benzyna, metanol, przedmioty łatwopalne i substancje reaktywne, włącznie z magnezem, podpałkami, fajerwerkami, racami;

  • utleniacze i nadtlenki organiczne: włącznie z wybielaczami, zestawy narzędzi do naprawy samochodu;

  • substancje toksyczne lub zarażające: włącznie z trutką na szczury, zainfekowaną krwią, substancjami radioaktywnymi, włącznie z izotopami medycznymi lub komercyjnymi;

  • materiały korozyjne: włącznie z rtęcią, akumulatorami pojazdów, elementami instalacji paliwowej pojazdu, które przedtem były wypełnione paliwem.

  • nie można przewozić broni, broni palnej, amunicji i broni innego rodzaju (włącznie z replikami), farb, strzelających zabawek bożonarodzeniowych, urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe wewnętrznego spalania, takich jak piły łańcuchowe, modele samolotów, kosiarki itp.

Uwaga: wszystkie ostre przedmioty znajdujące się w odprawianym bagażu powinny zostać owinięte w celu zapobieżenia obrażeniom kontrolerów i personelu obsługi.

BAGAŻ PRZEWOŻONY W KABINIE PASAŻERSKIEJ – NIEDOPUSZCZALNE SĄ:

Pasażerom nie wolno przewozić w strefie podwyższonego bezpieczeństwa ani w kabinie samolotu takich przedmiotów, jak:

  • broń: broń palna oraz inne jej rodzaje; obiekty, które mogą wystrzeliwać pociski lub powodować obrażenia, m.in.: wszystkie rodzaje broni palnej (pistolety, rewolwery, strzelby, śrutówki itd.), repliki oraz imitacje broni palnej, części broni palnej (z wyjątkiem teleskopowych przyrządów obserwacyjnych i celowniczych), korkowce, strzelby oraz broń na śrut, pistolety na race, pistolety startowe, zabawki w kształcie broni wszystkich rodzajów, broń na kule, broń na śruby przemysłowe i gwoździe, kusze, katapulty, harpuny, urządzenia do uboju zwierząt, urządzenia do ogłuszania lub porażania, np. elektryczny pastuch, broń przewodząca energię (lasery), zapalniczki w kształcie broni, broń spiczasta i z ostrzem.

  • ostre przedmioty: artykuły spiczaste lub z ostrzem, które mogą spowodować zranienie, w tym siekiery i toporki, strzały oraz rzutki, raki (bosaki, pręty z hakami lub płyty z metalowymi gwoździami używane przez alpinistów), harpuny i włócznie, czekany oraz szpikulce do lodu, łyżwy, noże z blokadą lub sprężynowe z ostrzami dowolnej długości, noże rytualne, religijne i myśliwskie wykonane z metalu lub innych materiałów ostrych, które umożliwiają użycie ich jako broni, tasaki, maczety, odsłonięte maszynki do golenia i ostrza (z wyjątkiem zabezpieczonych lub jednorazowych maszynek do golenia z ostrzami w pudełku), szable, szpady i laski ze szpadami, skalpele, nożyczki o ostrzach dowolnej długości, narty i kijki do chodzenia/wspinaczki, gwiazdy do rzucania.

  • narzędzia, które mogą być użyte jako broń ostra lub broń z ostrzem: np. wiertarki i części do wiertarek, noże do cięcia kartonów, noże użytkowe, wszystkie rodzaje pił, śrubokręty, łomy, młotki, szczypce, klucze francuskie/nastawne, lampy lutownicze.

  • tępe narzędzia: wszelkie tępe narzędzia mogące powodować obrażenia, w tym kije do gry w baseball i softball, pałki lub pałki policyjne - sztywne lub elastyczne - np. gumowe pałki policyjne, pałki skórzane (pałka metalowa pokryta skórą z elastycznym uchwytem), pałki i pałki policyjne, kije do krykieta, kije golfowe, kije do hokeja zwykłego oraz irlandzkiego, kije do lacrossea, wiosła do kajaków i kanadyjek, deskorolki, kije bilardowe (snooker, pool), wędki, wyposażenie wykorzystywane do sztuk walki, np. kastety, pałki, tyczki do ryżu, nunczaka, kubatony i kubasaunty.

  • substancje wybuchowe i łatwopalne.

  • substancje chemiczne i toksyczne.

9. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa bagażu - PAMIĘTAJ:

  • To Ty odpowiadasz za zawartość swojego bagażu.
  • Warto by Twój bagaż był walizką/torbą z zamknięciami (kłódki, zamki szyfrowe, zamki z kluczykiem, itp.)
  • Nie przyjmuj żadnych przedmiotów do przewozu (paczek, prezentów, kopert, itp.) od innych osób.
  • Nie pozostawiaj swojego bagażu bez opieki na terenie Portu Lotniczego.
  • Zabronione jest byś pakował do bagażu rejestrowanego takie przedmioty, które są delikatne i nietrwałe, szklanych butelek, sprzętu elektronicznego, biżuterii i kamieni szlachetnych, gotówki, kluczy, aparatów fotograficznych i kamer wideo, ważnych dokumentów, aktówek z wbudowanymi zabezpieczeniami alarmowymi, lekarstw, zaświadczeń medycznych oraz dokumentów tożsamości.
  • To Ty odpowiadasz za dopilnowanie czy bagaż jest prawidłowo zapakowany oraz nie zawiera niedozwolonych przedmiotów, zgodnie z powyższym wykazem.

UWAGA: W przypadku wątpliwości skontaktuj się z przedstawicielem linii lotniczej, z którą zamierzasz podróżować lub z jej telefonicznym centrum obsługi klienta.