data: 26.01.2009 / żródło: www.dziennik.pl
Ryanair likwiduje 12 połączeń z Polską. Od marca Ryanair rezygnuje z lotów do sześciu polskich miast. Powód? Wzrost opłat nawigacyjnych pobieranych za pomoc przy starcie i lądowaniu.
- Ryanair nie może zaakceptować tych kosztów i jednocześnie oferować najniższych cen - powiedział Daniel de Carvalho, rzecznik linii.
W 2008 roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) wprowadziła przepisy, - które spowodowały, że opłaty w portach regionalnych wzrosły o 960 proc., w porównaniu z 2007 r., co spowodowało znaczny wzrost kosztów dla przewoźników tam latających. Chodzi o opłaty za pomoc przy lądowaniu i starcie samolotu, jaką PAŻP pobiera od przewoźników.
W związku z tym linia zlikwiduje 12 połączeń: z Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina, Wrocławia.
Z Gdańska odwołano loty do Bristolu i Liverpoolu; z Katowic również do Bristolu; z Łodzi do Liverpoolu, irlandzkiego Shannon i na lotnisko East Midlands w pobliżu Nottingham; z Poznania także do East Midlands, ze Szczecina do Bristolu, Birmingham, Liverpoolu, i Luton, a z Wrocławia do Bournemouth.